STEAMBOAT STOMPERS
 
Obsah zpět Str.1 Str.2 Str.3 Str.4 Str.5 Str.6 Str.7 Str.8 Str.9 Str.10 Str.11 Str.12 Další Faktografie

HISTORIE KAPELY - strana 9

MUZIKA NEBO ZAMĚSTNÁNÍ ?

Své první CD nahrála papela bez přípravy živě na koncertu v hotelu Queens Ambassador v bavorském Ingolstadtu. Vzhledem k tomu, že Pavel Janík právě prodělal operaci zubů, byl na zájezd pozván jako "záskok" Tomáš Velínský.

Pro značný počet koncertů (bylo jich od konce osmdesátých let více než 120 ročně) a pro snahu o dosažení skutečně špičkové úrovně kapley uzrála doba, kdy se hudba stala prakticky hlavní činností většiny členů kapely. V roce 25. výročí činnosti nastoupil do kapely basista Tomeš Smetana, aby se Antonín Brych mohl nadále věnovat výhradně zpěvu a hře na housle, která se vždy v průběhu koncertu stala skutečným bombónkem.

Tonda s houslema a.jpg(20 kb) Tony zpívá s basou a.jpg(21 kb)

















Antonín Brych se stal slavným nejen svým zpěvem,
ale také perfektní stylovou hrou na housle.

25 let a.jpg(29 kb)

Bubeníka Štěpána Jaroschy, již podruhé v historii kapely, nahradil Ladislav Šindler a je nutno konstatovat, že v následující době kapela Steamboat Stompers disponovala vynikající rytmikou. V tomto obsazení (i když tentokrát bez Tomeše Smetany) absolvovala slavnostní koncert k svému 25. výročí před zraky více jak 1500 diváků na scéně letního kina pražského Výstaviště spolu se zpěvačkou Jitkou Vrbovou a americkým trombonistou a zpěvákem Gene "Mighty Flea" Connersem. Záznam koncertu byl několikrát vysílán Českou televizí a část z něj vyšla na druhém CD.

Steamboat Stompers při koncertu k 25.výročí kapely. Jiří Kadlus, František Staněk, Pavel Janík,
Gene Conners a Tony Brych.

Kapela s Connersem a.jpg(80 kb)
Koncert s Gene Connersem v Ingolstadtu.

Snaha Steamboat Stompers servírovat českému publiku tradiční jazz netradičně vedla k uspořádání řady specificky zaměřených koncertů, z nich mnohé se staly tak populárními, že se některé konají pravidelně dodnes. Mezi ně patřily zejména Jazzový masopust, Jazzové hody, Steamboat Jamboree, Jazzová zabíjačka - "Jazzijačka" a Jazzové Vánoce. Při těchto pořadech byla a stále je samozřejmostí účast zahraničních jazzových hudebníků i celých kapel, z nichž sojí za to jmenovat HSC Big Band z Holandska, Occamstreet Footwarmers München se SRN, Vordingborgský Big Band z Dánska a Renhornen Big Band ze Švédska.

Graeme Bell s kapelou a.jpg(25 kb) Graeme Bell a.jpg(9 kb)
Celoživotním zážitkem byl pro všechny členy kapel den, kdy hráli a za pianem seděl pianista Graeme Bell. Stalose to dne 15.9.1993 na palubě lodi Tyrš v Praze na Vltavě. Pražské nahrávky jeho orchestru z roku 1948 byly slabikářem snad každého dixielandového muzikanta v Čechách.

Z Graeme Bella, který po 45 letech opět navštívil Prahu, vyzařovalo nefalšované štěstí.



Graeme Bell, Tomeš Smetana a Jiří Kadlus.


Dík své popularitě u diváků získala kapela v roce 1993 ocenění "Jazzový Kája".