STEAMBOAT STOMPERS
 
Obsah zpět Str.1 Str.2 Str.3 Str.4 Str.5 Str.6 Str.7 Str.8 Str.9 Str.10 Str.11 Str.12 Další Faktografie

HISTORIE KAPELY - strana 8

ROZSAH ČINNOSTI NEZNAL MEZÍ

Koncem roku 1986, po deseti letech hraní v kapele, odešel pianista Jan Mimra. Nahradil jej Jiří Kadlus jr., s nímž současně přišel do kapely kytarista a banjista Jan Kašpar a práce na novém repertoáru a soundu kapely začala "za pochodu" nanovo. Kapela se v této době začala často objevovat v rakouském zimním středisku Kitzbühel a jeho okolí, kde mimo jiné účinkovala při 1. Mistrovství světa v létání padákem na cíl, několika srazech automobilových veteránů z celého světa a dokonce přímo nahoře u startu 50. ročníku světoznámého sjezdového závodu Hahnenkamm.

Ze svých zahraničních zájezdů se kapela snažila získat zajímavé jazzové interprety ke spoluúčinkování v Praze. To se podařilo i v případě zpěvačky Mary Sylvester, která v nadšení z koncertu Steamboat Stompers ve Freiburgu přijela se svým mužem (který to financoval) do Prahy dokonce úplně zadarmo.

Kapela a Mary a.jpg(18 kb) Mary u stolu a.jpg(21 kb)














Mary Sylvester, Jan Kašpar, Jiří Kadlus a Štěpán Jaroshy.              Jiří Kadlus, František Staněk, Mary Sylvester a její muž.

Pro známého amerického kreslíře a producenta animovaných filmů Gene Deitche zkomponovala i nahrála kompletní hudební doprovod k filmu "Císařovy nové šaty".

V roce 1989 koncertovala na berlínském Kurfürstendammu přesně v den, kdy byla prolomena berlínská zeď a společně s berlíňany prožívala hektické chvíle radosti ze sloučení Německa. Stejně jako oni nadšeně vítala prvního trabanta, neseného na ramenou (včetně dvoučlenné východoněnecké osádky) jásajícím davem v západoberlínských ulicích. O několik dní později - 17. listopadu - při koncertním turné po Finsku přijímali gratulace diváků k politickým změnám v Praze. Následující den už prožívali vzrušenou atmosféru v pražských ulicích na vlastní kůži.

Zlepšené možnosti v cestování do zahraničí otevřely kapele další příležitosti k vystupování. Čtrnáctidenní "turné snů" po Řecku, pozvání k hraní na parníku z roku 1912 na jezeře Komo u Bergama v Itálii či účast na řadě renomovaných evropských festivalů, např.: Ansbach, Burghausen, Dillenburg, Ingolstadt, Wittenberg, Kempten v SRN, Ommen v Holandsku, Femö a Maribo v Dánsku. Za zmínku stojí účast na jazzových festivalech v Gelsenkirchen v roce 1991 a Torgau v roce 1992, kde mimořádný úspěch kapely u publika založil podvědomí, že bez Steamboat Stompers to nejde, a tak si tam každoročně svou oblibu a popularitu upevňují.