1html> STEAMBOAT STOMPERS - DIXIELAND BAND
STEAMBOAT STOMPERS
 
<< < 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 > >>
Několik fotografií z historie kapely

8. - 13. června 2005
STEAMBOAT STOMPERS na jednom z mnoha dánských festivalů
BALLERUP (DK)
Steamboat Stompers v Ballerupu.

Dánské město Ballerup, kde žije 45.000 lidí, leží přímo na hranici s Kodaní. Patří mezi takzvaná "zelená města" tj. města, kde je kladen velký důraz na životní prostředí. Téměř byste se tu nesetkali s průmyslem, jsou zde však sídla všech dánských pojišťoven a rovněž jsou zde koncentrovány firmy s informačními technologiemi (tzn. dánské "Silicon Valley") a laboratoře velkých farmaceutických firem. Ballerup je však světově proslulý především svým přístupem k umění, všude na veřejných prostranstvích, ulicích i parcích je umístěno tolik integrovaného umění (např. sochy a sousoší, fontány), že pravidelné vydávání ballerupského "Kunst Guide" je nutností. A každým druhým rokem se zde pořádá hudební Ballerup Festival, kde v průměru vždy účinkuje přes 500 vystupujících.

Ballerup má od r. 1992 partnerské vztahy s městskou částí Praha 10. Tyto vztahy přesahují běžně navyklý rámec a jsou vysoce hodnoceny pro nepřeberné množství uskutečněných kontaktů, koncertů, návštěv a akcí všeho druhu, kdy se setkávají běžní občané.

V roce 2001 českou hudbu na festivalu s úspěchem zastupovaly skupiny Springtime, Funtrio a big band Unisono. Krátce předtím Ballerup navštívila skupina Neřež. V roce 2003 padla volba na skupinu Pacifik a na Steamboat Stompers. Pacifik na festivalu prezentoval vlastní tvorbu (na výběr má z více jak 200 vlastních písní) a velmi úspěšně Dány seznamoval s trampskou a folkovou muzikou tak, jak se hraje v Česku. A Steamboat Stompers? Od prvního koncertu v jazzovém stanu se festivalem jak lavina šířila zvěst o čemsi výjimečném. Nejenom že kapela, super svižně vedená Jiřím Kadlusem Sr., čerstvě a s chutí servírovala staré známé jazzové kousky - ale i zpívání Evy Emingerové "zahýbalo" dánským publikem. A když Eva začala na pódiu provádět navíc všelijakou tu ekvilibristiku jako např. troubení do sklenice s vodou (pivem?), zpívání na bobku či přenášení květináčů a jiného vybavení scény - tak pánové, tady začali Dánové zírat. Zpěvačka co zpívá jako blahé paměti Fitzgeraldka a ještě navíc unese obrovský květináč se vzrostlou palmou - aniž by přestala zpívat - no to tu ještě nebylo. A zvěst šla dál a publika koncert ke koncertu přibývalo. Několika posledních koncertů se již účastnil každý, kdo v Ballerupu něco znamená. Dokonce i ballerupský starosta Ove Dalsgaard se nechal strhnout a přišel na podium na společné scatování. A když zlobily mikrofony, tak se zpívalo z megafonu a Eva hlavně v překlonu, záklonu či úklonu.

Ballerupský festival existuje již 30 let. A jeho zakladatel, Jorgen Artby, se tehdy během posledního koncertu Steamboat Stompers ke mně naklonil a řekl: "Tak tohleto jsou vaši nejlepší velvyslanci".


I proto se se Steamboaty již téměř automaticky počítalo i pro letošní ročník Ballerup festival 2005. Tentokrát jeli pouze Steamboat Stompers a ti "vyfasovali" přes deset vystoupení. Ani to však nestačilo, Eva navíc ještě pohostinsky vystoupila s Danish Viking Bandem a pak na závěrečném koncertě festivalu si všichni (Eva se Steamboaty) zaúčinkovali s padesátičlenným ballerupským sborem Sweet & Swing. A stalo se tu již pravidlem, že publikum je nechtělo ani tady nechat odejít. Letošní červnový festival se od toho předešlého lišil jen ve dvou věcech: Zaprvé, Steamboat Stompers zde již od začátku měli své vlastní publikum, které s nimi přecházelo ze scény na scénu. A za druhé: Eva si tentokrát nezazpívala z megafonu.

Uskutečnil se však ještě jeden koncert. Večer před zahájením festivalu se hráli Steamboati jen tak pro kamarády a kamarády kamarádů. Přišel a hezky se bavil i náš pan velvyslanec Ivan Jančárek. I tentokrát se jednalo o veliký úspěch české kapely, jejíž jméno voní řekou.


Díky Vám všem.

Jiří Poslušný, Koordinační centrum Ballerup - Praha 10Další strana